Avukat Arama

Sehire Göre Avukat Arama

Yurtdışında Türk Avukat Arama


*Yeni

 
  • Maaşa haciz gelmesi

    .


Maaşa haciz gelmesi

Merhaba, 1.2003 yılına ait kredi kartı borcundan dolayı maaşa icra dairesinden haciz tebliği geldikten sonra avukatla konuşup anlaşma ve ana parayı ödemek için 30 gün süre isteme gibi bir seçenek olurmu yani avukat maaş haczini erteleyebilirmi? 2.Erteleme olmaz ve şirket hacizden dolayı işten çıkartırsa avukat veya icra dairesi nasıl bir yaptırım uygulayabilir haciz nasıl devam eder? Değerli avukatların yardımını rica ederim. Teşekkürler.

Cevap #1
Sayın tuncerser,
1- Maaş haczi yazısı gönderildikten sonra ertelenmesi söz konusu değildir. Ancak alacaklı tarafın talebi ile kaldırılabilir ve ileriki bir zamanda tekrar haciz konulabilir. Bu itibarla maaşınıza haciz yazısı gönderildikten sonra eğer halen devam eden başka bir maaş hacziniz yoksa (yani gönderilen haciz yazısı gereği ilk maaşınızdan itibaren kesinti yapılacaksa) alacaklı vekilinin talebinizi kabul etme ihtimalinin düşük olduğu inancındayım. Tabiki alacaklı vekilinin talebinizi kabul etmesi olasılığı da elbette bulunmaktadır.
2-Çalıştığınız işyerinin sizi, maaşınıza haciz gelmesi nedeniyle işten çıkarması halinde kıdem ve ihbar tazminatı vs. kazandığınız hakları borçlu olduğunuz dosyaya ödemesi (tabi haciz müzekkeresinde bu talep edilmişse) ve işten ayrıldığınızı bildirmesi gerekir. Bu durumda alacaklı başka yollarla alacağını tahsil etmeye çalışacaktır. Örneğin gayrimenkul yahut aracınız varsa haciz koymak, evinize hacze gelmek gibi.

Cevap #2
Öznur hanım teşekkürler.
Gelen yazıda tazminattan bahsedilmiyor bu durumda şirketin tazminatı bana ödedikten sonra çıkış yapmasımı gerekir bu durumda daha sonra şirketin herhangi bir sorumluluğu kalırmı?

Cevap #3
İşyerinize gelen haciz müzekkeresinde maaşınız dışındaki hak ve alacaklarınız üzerine haciz konulması belirtilmemiş ise ve siz de işyerinizden kıdem, ihbar tazminatı vs. hak kazanarak ayrılmanız halinde işyerinizin bu tazminatları size ödemesi ve işten ayrıldığınızı borçlu olduğunuz icra dosyasına bildirmesi gerekir. Bu halde haciz yazısında maaş dışındaki haklarınıza haciz konulduğuna dair ibare bulunmaması nedeniyle tazminatları size ödediği için işvereninizin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Cevap #4
Öznur hanım çok teşekkür ederim.
Son olarak küçük bir sorum daha olacak,yazıda maaş veya ücret diyor bu tazminat anlamına gelmez diye düşünüyorum yanılıyormuyum?

Teşekkürler.

Cevap #5
Evet doğru düşünüyorsunuz. Tazminat, yazıda bahsi geçen maaş veya ücret tanımına girmez.

Cevap #6
İlgi ve yardımlarınız için çok teşekkürler.

Cevap #7
merhaba
haciz yazısını tam olarak yerine getirmeyen mutemetlik nereye ve nasıl şikayet edilir..Bunun müeyyidesi varmıdır..
Örneğin maaşının tamamına haciz koyun şeklinde yazı geldi ise ve mutemetlik unutkanlık, küsürat vb nedenlerle bu işlemi yapmıyorsa maaşın bir kısmını kesiyor diğer kısmını kesmiyorsa bunun sonucu nedir yasalar önünde.
Saygılarımla...

 

 

HukukEKSPER.com ve İnterneti çok daha hızlı kullanabilmeniz için  'u öneriyoruz.