Avukat Arama

Sehire Göre Avukat Arama

Yurtdışında Türk Avukat Arama


*Yeni

 
  • Uyuşturucu Kullanımı ve Ehliyet

    .


Uyuşturucu Kullanımı ve Ehliyet

2001 Kasım ayına kadar yaklaşık 5 yıl eroin ve çeşitli maddeler kullandım. 2001 kasımında AMATEMe yatarak tedavi gördüm ve yaklaşık hastanenin rehabilitasyon merkezlerinde yaklaşık 1.5 yıla yakın tedavi gördüm ve bugün itibariyle hastanenin UMATEM kliniğinde sokak çocuklarına rehber öğretmen olarak çalışıyorum. Yani 4 yıldan beri ne alkol ne de herhangi bir uyuşturucu madde kullanmıyorum. Madde kullandığım dönemde eroine bağlı olarak marketten hırsızlık, eroin kullanma, eroin kullanma ve bulundurma suçlarından hakim karşısına çıktım ve küçük te olsa cezalar aldım. Bunlarında suçlarını gerek para cezası gerekse cezaevinde 2 aya yakın yatarak çektim. Hayatımda yaptığım değişiklikler ve yeni bir hayat kurduğum için güzel değişiklikler yapmak istiyorum. Bunlardan bitanesi de ehliyet almak... ama tanıdığım bi kaç kişi uyuşturuc kullanana ehliyet vermezler, hırsızlık yapmışsın vermezler gibi değişik açıklamar yapıyorlar. Sorum şu acaba ehliyet alamıyormuyum veya alabilmem için yapmam gereken bir yol varmı ? Teşekkür ederim.

Cevap #1
Merhaba;

Ehliyet kesinlikle alabilirsiniz!
Yapmanız gereken şunlar;
Öncelikle ehliyet için sabıka kaydı isteniyor.Hem bu yüzden hem de bir daha karşınıza çıkmaması için adli sicilinizdeki bilgiyi sildirin.Yeni Adli Sicil Kanununa göre az miktarlı hapis ve para cezaları adli sicilden sildirilebiliniyor ve arşivde saklanıyor.Bunu nasıl yapacağınız hakkındaki cevapları forumda bulabilirsiniz.
Uyuşturucu kullanımına gelince;sizinde bildiğiniz gibi ehliyet için bir sağlık raporu isteniyor.Sağlık raporunuzda bir sorun olmayacağı kesin;neredeyse 4 yıl önce almış olduğunuz uyuşturucunun kanınızda çıkması yada davranışlarınıza yansıması imkansız.
Son olarakta ehliyet için başvurunuzu yapın,sınavlara girin kazanın filan işte...
Hoşçakalın

Cevap #2
slm,
eğer uyuşturucu suçundan aldığınız ceza sırasında ehliyetiniz var idi ise ve
Cevap #3
Tekrar selam sezai-73
Ehliyet konusunda sürücü belgesi alma koşulları 2918 sayılı yasanın 41/e fıkrasında belirtilmiş, bun lardan sen hükümlü olduğuna göre seni ilgilendiren kısmı(hükümlülük açısından) şöyle: TCK 403-404 ile TCK 572/2-3 deki suçlardan İKİDEN FAZLA ve 1918 sayılı yasanın 28 ve 29 maddeleri ile 6136 sayılı yasanın 12/3.....hüküm giymemiş olmak gerekli ,yani ilk kez ehliyet alacaksan hükümlülük açısından bu koşulları taşıman gerekir.
Yok eğer ehliyetin vardı ise ve uyuşturucu kullanmaktan hüküm giydiğinde ehliyetinin geri alınmasına karar verildiyse(2918 sayılı yasanın 119 maddesi sürücü belgesine sahip olanlar 41/e de belirtilen suçlardan mahkum olurlarsa ehliyetleri süresiz geri alınır diyor) o zaman maalesef kardeşim demekten başka çarem yok..
kolaylıklar yeni uğraşlarında ve başarılar...

Cevap #4
Sayın Sezai-73,

Hangi suçlardan dolayı mahkemede aleyhinize hüküm verildi?
TCK 403/2 ye göre 2. Uyuşturcu maddeleri kullananlar ile bu maksatla yanında bulunduranlara, bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası verilir. ;
Siz 2 ay cezaevinde yattığınızı söylüyorsunuz,muhtemelen bu maddeye göre hüküm giymediniz.
Soruya cevap verirseniz tam bi yanıt alabilirsiniz.


Cevap #5
merhaba ben 2002 senedınde 403/5-7 405/2 sucundan tutuklandım ve 11 ceza evınde yattıktan sonra tahlıye oldum 2006 senesınden davam sonuclandı. ehlıyetıme suresız el koyuldu. Arastırmalartırmalarıma gore yaklasık 4 senede bır bı yasa degısıklıgıyle ehlıyetı gerı alınanların ehlıyetı gerı verılıyormus ben gecımımı soforluk yaparak kazanan bırıyım bu konuda bılgınız varsa benım yapmam gereken ler hakkında benı yonlendırırsenız sevınırım madur durumdayım su an ehlıyetımı gerı almak ıcın bı dava acıp durumumu ıbraz etıgım zaman gerı verılebılecegı soylenıyo yardımlarınızı beklıyorum mailto:[email protected]@hotmail.com maıl adresımden baan ulasırsanız sevınırım

Cevap #6
Sn. Sezai-73;
Öncelikle uyuşturucu madde kullanmayı bıraktığın için tebrik ediyorum seni.Yeni,temiz sayfanda inanıyorumki herkes yardımcı olacak sana.Çok doğru bir karar ve o saftaki herkese örnek olacak bir adım...
Kutluyorum seni...

Araç kullanırken keyif verici veya uyuşturucu madde niteliği taşıyan madde kullandığınız tespit edilirse ehliyetinize süresiz el konulur ve birdaha alamazsınız.
Ehliyetim yok fakat bu durumda almak istiyorum diyorsan problem yok,-yetkili arkadaş Başak şahinden özür dileyerek- sabıka kaydı istemiyorlar.Ben de yeni aldım fakat böyle birşey talep etmediler.Ayrıca sağlık raporunda da kan testine tabi tutmuyorlar.
İstenilen belgeler;
-Nüfus cüzdanı fotokopisi
-İkametgah muhaberi
-Diploma fotokopisi
-12 adet vesikalık resim
-(Yazılı sınavı geçtikten sonra) Kan tanıtım kartı -sadece kan grubu için-

Bir de;
-450 ila 550 YTL arasında ücret,
200YTL si maliyeye ödeniyor.

Cevap #7
Arkadaşlar Uyusturucudan ceza aldıysanız aynı zamanda ehlıyetınız suresız gerı alındıysa Ehlıyetınızı gerı almanın bır yolu var! verılen hapıs cezası veya para cezasını yerıne getırdıkten sonra B.T.T. (bi hakkı tahliye tarihi) bu tarıhten 3 sene sonra haklarınızı gerı alabılmek ıcın yargılandıgınız mahkemenın kalemıne sabıka kaydınız ve acıklamalı dılekcenız ıle muraacat ettıkten kısa bı sure sonra ehlıyetınızı gerı alabılıyorsunuz(B.T.T. Dolduktan sonra 3 sene hıc bır suca karısmamıs olmanız gereklı)

Cevap #8
Merhabalar.
Bundan bir kaç yıl önce üzerimde esrar maddesi yakalattım ve içmek için uyuşturucu satın almak ve bulundurmakdan 1 sene ceza aldım.verilen ceza Denetimli serbestliğe dönüştürüldü ve 3ay gibi bir süre hastanede tııbı kontrollerden sonra yeniden kullanmadığım ve tedavi olduğuma hüküm getirilerek 1 senelik Denetimli serbestlğim başlamış oldu. ancak yeni çıkan yasada uyuşturucu suçlarıdan ceza alanlara ehliyet verilmediğini öğrendim. ancak sürücü kursuna başvuru yaparken sicil kaydımda herhangi bir şey çıkmadı. ancak denetimli serbestlik uzmanım sicil kaydında yoksa ehliyet için trafiğe gidildiğinde çıktığı söyledi. biraz araştırdım ve bu tip durumlarda kişinin tedavi olduğuna dair bir belge getirmesi halinde ehliyet alabileceğini okudum bir haber sitesinde. merak ettiğim bunun ne kadarı doğru ne kadarı yanlış. Denetimli serbestlik durumum ehliyet almamı engellermi? yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler....

Cevap #9
Tekce Arkadas İçin Cevaplıyorum
Hukukı acıdan pek fazla bılgım yok ama yasadıklarım dogrultusunda ogrendıgım kadarıyla cevap verım sana .Uyusturu sucundan hukum gıydıgınız donemde ehlıyetınız varsa suresız ıptal edılır. ama yasamızın bı acıklıgı var uyusturucu sucundan hukum gıydıgı donemde ehlıyetı olmayan sahıs ehlıyet alabılır. uyusturucudan hukum gıydım cezalarımın ınfazını bıtırdım ehlıyetım suresız gerı alındı ama mahkemeden aldıgım bı kararla ehlıyetımı gerı aldım sayılır ufak bı kac ıslem kaldı sadece yardım ısteyen veya bılgı almak ısteyen arkadasları msn ye beklıyorum yaklasık 4 senedır bılgı topluyorum sonunda dogruyu buldum

 

 
 

HukukEKSPER.com ve İnterneti çok daha hızlı kullanabilmeniz için  'u öneriyoruz.